Městská knihovna Litvínov

Městská knihovna Litvínov je veřejnou knihovnou, jejímž účelem je zabezpečovat všem občanům rovný přístup k informacím a kulturním hodnotám, které jsou obsaženy ve fondech a informačních databázích knihovny. Svou činností propaguje poznatky ze všech oborů vědy, techniky, kultury a umění. Pomáhá zvyšovat všeobecné a odborné vzdělání občanů.

Jazyk / Sprache / Language

Základní úkony webu

Akce
Aktuální nabídka akcí
MKL TV
MKL TV - Městská knihovna Litvínov
Dětský webík
Něco pro naše nejmenší
Prodloužení výpůjčky
Prodloužení výpůjční lhůty
On-line katalog
Vstup do katalogu
Fotogalerie
Fotografie z naší knihovny

Důležitá upozornění

UZAVÍRKA KNIHOVNY od 16. do 27. 7. a letní provozní doba
více »

Zasílání informací o akcích knihovny

Sociální sítě

Sledujte dění v knihovně prostřednictvím Facebooku, Instagramu a YouTube.

Facebook Instagram
YouTube RSS

Poslání knihovny

Vize
Chceme podporovat čtenářství, být místem vzdělávání, kultury, prožitků a setkávání. Jsme přirozenou součástí Vašeho života.
Motto
"Poradíme, vyhledáme, pobavíme, zabalíme!"
Poslání
Posláním naší komunitní knihovny je zprostředkování a zpřístupnění vzdělání bez bariér, rovný přístup k informacím a kultuře s důrazem na propagaci etických hodnot.

Biblioweb 2012

Logo Biblioweb 2012

Městská knihovna Litvínov získala 1. místo v celostátní soutěži o nejlepší webové prezentace knihoven Biblioweb 2015 v kategorii přístupnosti pro těžce zrakově postižené, 2. místo v kategorii knihoven v obcích od 15 do 30 tisíc obyvatel a 3. místo v absolutním pořadí bez rozlišení kategorií knihoven.

Městské knihovně Litvínov byla v Zrcadlové kapli Klementina slavnostně udělena cena Ministerstva kultury Knihovna roku 2013 v kategorii 'významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb' za modernizaci prostor a tvořivý přístup k rozvoji komunitní knihovny.

Lekce pro střední školy

1. - 2. ročník - Sherlock Holmes

Lekce informačně vzdělávací

Lekce informačního vzdělávání zaměřená na seznámení s knihovnou, práci s on-line katalogem a vyhledávání titulů beletrie i naučné literatury.

Obsah:
Studenti se stanou účastníky děje krátkého detektivního příběhu Sherlocka Holmese a doktora Watsona. Jde o dopadení obávaného knihovnického fantoma ve fiktivním městě Library City ovládaného diktaturou knihovníků. V určeném časovém termínu mají získat indicie k jeho dopadení. Studenti pracují samostatně ve dvou skupinách (podle počtu studentů) se seznamem literatury a on-line katalogem. Organizace vyhledávání a strategie skupiny je v režii jejího zástupce, kterého si studenti sami ze svého středu zvolí.
Lektor:
Bc. Hana Knolová
Časová dotace:
45 minut

1. - 4. ročník - Nauč se učit se

Lekce informačně vzdělávací

Tato tematická lekce informační výchovy je zaměřena na techniky, které usnadňují proces učení a zapamatování.

Obsah:
Studenti se seznámí s různými technikami učení a práce s pamětí. Dále budou mít možnost zjistit, jaký učební styl jim lépe vyhovuje vzhledem k jejich vlastní predispozici. Studenti pracují samostatně s tištěnými materiály a vzory.
Lektor:
Bc. Hana Knolová
Časová dotace:
45 - 60 minut

1. - 3. ročník - Netiketa

Lekce informačně vzdělávací

Tato tematická lekce je zaměřena na informační technologie současnosti s důrazem na jejich bezpečné užívání.

Obsah:
Studenti se seznámí s riziky komunikace na sociálních sítích a zásadami bezpečného a etického chování na internetu. Budou pracovat s tématy jako je kyberšikana, kybergrooming apod. Beseda je zaměřena především na rozvoj vlastního kritického myšlení.
Lektor:
Bc. Hana Knolová
Časová dotace:
45 - 60 minut

1. - 4. ročník - Myslím, tedy jsem

Lekce informačně vzdělávací

Úvod do tzv. kritického myšlení.

Obsah:
Co je to kritické myšlení? Jak se orientovat v záplavě informací a poznat, co je pravda a co lež? Jak "správně číst" text, fotku či zprávu v médiích? Hravou formou se naučíme význam pojmů hoax, "fake news", objektivní a relativní. Naučíme se prakticky používat základní metody kritického myšlení. Studenti navíc obdrží Stopařova průvodce po internetu.
Lektor:
Bc. Michaela Hrabinská
Časová dotace:
90 minut

1. - 4. ročník - Písmo – paměť lidstva

Lekce informačně vzdělávací

Lekce informačního vzdělávání zaměřená na dějiny písma a nejstarší písemné památky. Vhodná k přípravě na maturitu.

Obsah:
Projdeme se historií písma od obrázkového až k hláskovému. Představíme si nejstarší památky písemnictví - Mezopotámie, Starého Egypta či Řecka. Lekce je doplněna praktickou ukázkou kaligrafie. Studenti si sami vyzkouší, jak se psalo husím brkem…
Lektor:
Bc. Hana Knolová
Časová dotace:
60 - 90 minut

3. - 4. ročník - Karel Čapek: Krakatit

Lekce informačně vzdělávací

Doplňková lekce k hodinám literatury. Vhodná jako příprava k maturitní zkoušce.

Obsah:
Zaměříme se na základní rozbor obsahu, děje a hlavních myšlenek díla. Za pomoci ukázek z audioknih a vybraných pasáží z Krakatitu, včetně komiksového zpracování, se naučíme základní metody organizace informací (např. myšlenkovou mapu). Co je krakatit a žánr utopie? Kdo jsou Prokop, princezna, Carson, Daimon? Proč ještě dnes číst K. Čapka? Kromě toho si zájemci z řad studentů odnesou zpracovanou maturitní otázku.
Lektor:
Bc. Michaela Hrabinská
Časová dotace:
60 - 90 minut

3. - 4. ročník - Karel Čapek: Válka s mloky

Lekce informačně vzdělávací

Doplňková lekce k hodinám literatury. Vhodná jako příprava k maturitní zkoušce.

Obsah:
Zaměříme se na základní rozbor obsahu, děje a hlavních myšlenek díla. Co je to antiutopie a alegorie? Kdo/co jsou pan Povondra, Bondy, mloci? Edukační pomůckou budou vybrané pasáže z románu a ukázky z rozhlasové adaptace K. Högerem. Naučíme se základní metody organizace informací (např. myšlenkovou mapu, pětilístek). Zájemci z řad studentů získají zpracovanou maturitní otázku. Lze si také domluvit lekci na díla: R.U.R., Věc Makropulos, Továrna na Absolutno, Bílá nemoc.
Lektor:
Bc. Michaela Hrabinská
Časová dotace:
60 - 90 minut

Aktualizace: čtvrtek, 24. srpna 2017, 13:00

QR kód

QR kód obsahující odkaz na aktuální stránku

Aktuální www adresa této stránky:
https://www.knihovna-litvinov.cz/pro-skoly/besedy-pro-stredni-skoly

Tento QR kód můžete použít pro rychlé uložení odkazu na aktuální www adresu. Stačí jej nasnímat do vhodné mobilní aplikace. Více informací týkajících se QR kódů viz Wikipedia.

Dnešní chytré mobilní telefony již často mívají podporu QR kódu zabudovanou od výrobce. V opačném případě musíte potřebný program doinstalovat. Vhodnou mobilní aplikací pro zpracování QR kódu je např. Seznam.cz QR čtečka nebo QuickMark. Existuje však celá řada dalších.

Virtuální prohlídka

Virtuální prohlídka

Otevírací doba

Dospělé i dětské oddělení

Pondělí
8:00 - 16:00
Úterý
8:00 - 16:00
Středa
zavřeno
Čtvrtek
9:00 - 18:00
Pátek
8:00 - 15:00

16. - 27. 7. zavřeno

Přihlášení

Přihlášení do čtenářského konta