Mateřské školy

Předčtenářská gramotnost

Lekce zaměřená na rozvíjení předčtenářské gramotnosti.

Obsah: Během lekce se děti dozvědí, jak vzniká kniha a jak se ke knihám chovat. Díky společné práci dětí jedna kniha vznikne. Tu si pak bude možno vzít do školky. Program je plný aktivit pro rozvoj kreativity a spolupráce mezi dětmi. Po nebo před programem je možnost udělat exkurzi po dětském oddělení, případně po besedě využít jako volný čas v herně.

Lektor: Bc. Vladimír Kraft     

Časová dotace: 90 minut

Žádný strach, zajíčku

Program je postaven na práci s knihou Žádný strach, zajíčku od S. Gemmela.

Obsah: Předčtenářská lekce, při které si ukážeme, že i mezi draky existují výjimky. Pozornost zaměříme na typické vlastnosti a znaky, zamyslíme se nad strachem a pomůžeme společně s drakem Bodem zahnat králíčkův strach. Po ukončení programu je možnost udělat exkurzi po dětském oddělení.

Lektor: Mgr. Hana Hogenová

Časová dotace: 90 minut

Počítání se zvířátky

Lekce je zaměřená na seznámení s čísly od 1 do 10.

Obsah: Kromě klasického počítání si procvičí děti také jednoduché početní úkony, zkusí určovat, co je menší, větší a shodné a poznají číslice od 1 do 10. Počítání si děti během programu vyzkouší mnohokrát. Oporu k početním hrátkám nám poskytnou například knihy Zvířecí počítání od P. Horáčka a 1+1=2 od Ľ. Paľa. Po ukončení programu je možnost udělat exkurzi po dětském oddělení.

Lektor: Mgr. Hana Hogenová

Časová dotace: 90 minut

Medvídek Paddington baští aneb co jedí skuteční medvědi

Předčtenářská lekce zaměřená na orientaci v poslouchaném textu.

Obsah: Víte, co jedí opravdoví medvědi? A snědl by skutečný medvěd to, co s chutí baští medvídek Paddington? Děti si vyzkouší práci ve skupině, jak jsou na tom s rozhodováním a případnou argumentací. Seznámí se s medvědy, jejich potravou a knížkou Medvídek Paddington od M. Bonda. Po ukončení programu je možnost udělat exkurzi po dětském oddělení.

Lektor: Mgr. Hana Hogenová

Časová dotace: 90 minut

O zvědavém štěňátku

Předčtenářská lekce, v níž si děti zkusí vymyslet příběh na zadaná klíčová slova a předvídat, jak bude příběh pokračovat.

Obsah: Malé štěňátko si v klidu spinká ve své boudě, ale po probuzení ho čeká rozčarování. Zmizela mu voda z misky. Zvědavé štěňátko to jen tak nenechá a snaží se přijít záhadě na kloub. Na děti čeká velká hromada knih o zvířátkách a příběh z knihy O zvědavém štěňátku od Z. Milera. Po ukončení programu je možnost udělat exkurzi po dětském oddělení.

Lektor: Mgr. Hana Hogenová

Časová dotace: 90 minut

O malé jedličce

Předčtenářská lekce, ve které se děti seznámí s tradičním vánočním příběhem od H. Ch. Andersena.

Obsah: Děti se budou zamýšlet mimo jiného nad tím, proč chce být jedlička velká, zkusí si předvídání před čtením i v průběhu čtení, vánočně se naladí a ozdobí si vlastní stromeček, který si pak budou moci odnést s sebou do školky. Po ukončení programu je možnost udělat exkurzi po dětském oddělení.

Lektor: Mgr. Hana Hogenová

Časová dotace: 90 minut