Show the news headlines

Litvínovská knihovna zrekapitulovala loňský rok

Wednesday, February 19, 2020, 4:56 PM

Městská knihovna Litvínov přivítala v loňském roce 52 000 návštěvníků, čtenářům vypůjčila téměř 100 000 knih a zahájila nový projekt pro mladé.

Rok 2019 se v litvínovské knihovně nesl v duchu stěhování 20 000 knih z polikliniky do nově zrekonstruovaného skladu a také velké letní revize (kontroly) knih. I přes nadměrné množství knihovnické práce s tím spojené se jejím zaměstnancům podařilo zachovat chod knihovny jako kulturní a vzdělávací instituce, a udržet služby veřejnosti v plném rozsahu. Knihovnu tak mohlo každý měsíc navštívit v průměru 4 400 návštěvníků, z toho mezi stálé čtenáře s průkazkou patří celkem 2 280 lidí různých věkových kategorií. Výrazný nárůst čtenářů oproti roku 2018 evidujeme v dětském oddělení. Pokud jde o knižní výpůjčky, domů si čtenáři vypůjčili téměř 99 000 knih a časopisů a v knihovně si jich prohlédli téměř 10 000. Do knihovního fondu během roku přibylo 3 299 novinek z krásné i naučné literatury a čtenáři si tak mohou vypůjčit až 78 000 knih. Meziknihovní výpůjční službou jsme našim čtenářům zajistili 132 knih z jiných knihoven a také roste obliba elektronických knih, jichž si čtenáři vypůjčili více než 170. Knihovna také nabízí ve svých studovnách přístup k internetu, tisk a skenování dokumentů, kroužkovou vazbu, laminování a balení knih. Tyto služby využilo v minulém roce přes 6 000 uživatelů z řad čtenářů i široké veřejnosti, z toho jen internet 4 300 uživatelů.

V současné době již knihovny nejsou jen půjčovnami knih, ale běžně pořádají mnoho kulturních a vzdělávacích aktivit. Jedna z nejoblíbenějších akcí litvínovské knihovny, burza knih, se bohužel z důvodu celoroční rekonstrukce skladu nekonala. Dospělé oddělení však úspěšně zachovalo jiné tradiční akce jako např. Tvoření bez talentu, Univerzitu volného času, Trénování paměti či Virtuální univerzitu (vzdělávání seniorů ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou). Velmi dobře se dvěma knihovnicím dospělého oddělení daří rozvíjet spolupráci se středními školami. Kromě lekcí informačního vzdělávání pořádají již třetí ročník přípravného kurzu k maturitě „Knížky mě baví“, jehož absolventi většinou odmaturovali z literatury na jedničku. Střední školy rovněž navštívily cyklus přednášek k Mediální gramotnosti a vystoupení mistrů ve slam poetry Anatola Svahilce a Dejva. Vysokou návštěvnost jsme zaznamenali na besedách s regionálními osobnostmi - Josefem Bartoníčkem, Klárou Mandausovou a Květou Drdovou, a na povídání Hany Hindrákové o Keni či na přednášce Uvnitř Černobylské zóny. Nezapomenutelná byla i nocovačka pro mladé na téma Fantastická noc – noc oživlých fantastických postav. Dětské oddělení praská činnostmi  pro malé čtenáře a jejich návštěvností přímo ve švech. Děti si mohou vyrobit vše, co si jen dokáží představit (od rámečků na fotky pro maminku po bomby do koupele), knihovníci pro ně organizují setkání s Vervákem, chemické pokusy, Listování, Noc s Andersenem, Dětský den či příměstský tábor. Dětští knihovníci také velmi dobře spolupracují se základními a mateřskými školami. Širokou nabídkou lekcí informačního vzdělávání prošlo nejméně 4 800 dětí. Knihovníci ale také myslí na benefice, a tak jako každý rok proběhla Sbírka pro světlušku, Chlupaté Vánoce a Poděkování fenky Ťapky. Z celkového počtu 537 akcí si tak přišlo na své více než 26 000 tisíc návštěvníků z řad dětí, mládeže, dospělých i seniorů.

Za zmínku jistě také stojí nově vytvořené hrací koutky v dětském oddělení a samostatná místnost vyhrazená čistě pro mladou generaci, kterou si mladí sami nazvali Komnatou nejvyšší potřeby.

K minulému roku se vyjádřila paní ředitelka Marcela Gűttnerová: „Jakkoli potěšující jsou loňská statistická čísla, knihovnická práce určitě neznamená jen množství výpůjček a pořádaných akcí. Knihovník může svou prací ovlivnit dění ve městě, případně život čtenáře, a proto jsou pro nás klíčové vztahy s našimi návštěvníky, jak se u nás  lidé cítí, k čemu je knihovníci dokáží inspirovat. Velmi se spolu s kolegy těšíme na nové oddělení pro mládež, na jehož koncepci dlouhodobě spolupracujeme s odborníky z různých oborů, a také na každého návštěvníka, který k nám zavítá a bude s našimi službami spokojen. Všem svým kolegům za jejich dobrou práci velmi děkuji.“

Michaela Hrabinská
e-mail: hrabinska@knihovna-litvinov.cz