Show the news headlines - archive of the year 2010

Senioři si s litvínovskou knihovnou čtou, ale i cvičí

Monday, April 19, 2010, 3:04 PM

V Městské knihovně Litvínov začal třetí obor VI. semestru Univerzity volného času pro aktivní seniory s názvem Rehabilitace a cvičení

Městská knihovna Litvínov zkouší pro své návštěvníky vymýšlet stále nové aktivity, které by třeba někdo v knihovně ani nečekal. „Ale protože moderní knihovnické služby jsou v Litvínově opravdu multifunkční a komunitní, dostalo se na pořad dne i rehabilitační cvičení pro seniory,“ říká Marcela Gűttnerová, ředitelka knihovny. Nový obor Univerzity volného času je zaměřený na zdravotní neduhy seniorů a obsahuje 8 lekcí po 2 hodinách. Rehabilitační sestra Alena Sedláčková účastníkům poradí jak vhodně procvičit tělo, ukáže různé ulevovací cviky a vysvětlí správné návyky při určitých pohybových aktivitách. „Jsme senioři a máme zájem udržet svůj pohybový aparát v co nejlepším stavu,“ říká paní Valentová, účastnice cvičení. „Po úvodním slově o rehabilitaci nás paní Sedláčková seznámila s jednoduchými, ale účinnými cviky. Celé tělo jsme rozhýbali na židli. Bylo to velmi příjemné,“ dodává Valentová. Druhá lektorka, cvičitelka Nikol Černá, vede praktická cvičení v tělocvičně Společného domu seniorů U Bílého sloupu. Na úvodní hodině se zaměřila na posilování s vahou vlastního těla. V dalších lekcích budou senioři cvičit s míčky, s činkami, tyčí i gumičkami. Seznámí se také s kalanetikou. Po cvičení ještě všichni poseděli u kafíčka v knihovnické místnosti a sdělovali si své dojmy a pocity. Bude-li ze strany seniorů zájem, zorganizuje knihovna rehabilitační cvičení i v dalším semestru univerzity.