Show the news headlines - archive of the year 2018

V knihovně se vznášel duch tajemné Ulriky

Monday, April 23, 2018, 11:15 AM

V litvínovské knihovně se posluchači opět ponořili do historie a nahlédli do života tajemné Ulriky von Levetzow. Její tajemství ale zůstalo nadále neodhaleno.

Do knihovny zavítala Blanka Brandová z mosteckého muzea, která si pro posluchače připravila přednášku o významné ženské osobnosti 19. století, Ulrice von Levetzow, která je zmiňována hlavně ve spojení se známým básníkem Johannem Wolfgangem Goethem. Baronka strávila velkou část svého života na panství v nedalekých Třebívlicích. Posluchači se dozvěděli několik zajímavých faktů z jejího  života. „Upoutalo mě, že se dožila úctyhodných 95 let a nikdy se nevdala, ač měla 12 nabídek ke sňatku,“ vzpomíná Pavel Nedvěd, organizátor Univerzity volného času. Velmi diskutovaný a tajemný je právě její vztah se spisovatelem Goethem, který byl o 55 let starší než Ulrika. Jejich vztah nikdy nebyl potvrzen, ani vypátrán v literárních pramenech i přesto, že náznaky je možné najít v Goethově sbírce Elegie. Asi všechny studenty Univerzity zaujaly poslední hodiny barončina života. „ Ulrika si vzala tajemství doslova do hrobu. V předzvěsti své smrti si baronka nechala přinést dopisy od Goetha, které poté zapálila. Popel z nich smetla do stříbrné nádobky s přáním, aby byla uložena spolu s ní do rakve,“ převyprávěla se zaujetím Marie Černá, jedna z posluchaček. Na studenty čeká ještě ve čtvrtek 26. 4. od 14:30 poslední přednáška tohoto semestru. Jiří Šlajsna bude vyprávět zajímavosti z historie rodu Lobkowitzů.

Iva Freibergová
e-mail: freibergova@knihovna-litvinov.cz