Show the news headlines - archive of the year 2010

Jaký byl čtenářský březen v litvínovské knihovně?

Sunday, July 4, 2010, 12:30 PM

Litvínov / Městská knihovna Litvínov zorganizovala pro veřejnost různé akce na BŘEZEN - měsíc čtenářů. Různorodou nabídku, kromě klasických čtenářů, využilo bezmála šest set návštěvníků.

Městská knihovna Litvínov se připojila ke Svazu knihovníků a informačních pracovníků, který vyhlásil nultý ročník nové celostátní akce BŘEZEN - měsíc čtenářů. SKIP tak navázal na Březen - měsíc knihy a Březen - měsíc internetu. V centru zájmu letos byl čtenář a čtení, tedy ne kniha jako předmět, ani knihovna jako instituce, ale každý aktivní i prozatím neaktivní uživatel knihovny. Dětské oddělení připravilo pro školy besedu s názvem „Hledání knihy a skládání příběhu“. Tuto besedu absolvovalo 63 dětí z hamerské a jazkyové základní školy. Pro další zájem bude beseda pokračovat i v dalším období. Pro žáky litvínovských škol odstartovala také tradiční jarní soutěž, která bude probíhat po celý duben a vyhodnocena bude v květnu. Texty soutěží jsou k dispozici na školách a v dětském oddělení knihovny. 26 návštěvníků využilo šest březnových počítačových kurzů, aby si osvojili základní práci s internetem. Pokračovaly i rozběhnuté projekty na podporu čtenářství, jako je Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka a cyklus s názvem Za pohádkou do knihovny v rámci projektu Celé Česko čte dětem. Zájemci také mohli vyplnit březnovou anketu nebo se zúčastnit internetové soutěže 7x odpověz. Senioři absolvovali další besedy v rámci Univerzity volného času či přednášky k Národnímu týdnu trénování paměti. V březnu započala i soutěž v obou odděleních s názvem „Půjčil jsem si nejvíc“. Soutěž vyhraje nejpilnější čtenář, který si do 30. září půjčí a také přečte nejvíce knih. Vyhodnocení a předání cen vítězům proběhne v Týdnu knihoven 5. 10. Litvínovská knihovna završila Březen – měsíc čtenářů nejen Nocí s Andersenem, ale také pomocí ZŠ v Louce, kde probíhala oprava topení a děti by musely sedět v lavicích v zimě. Knihovnice pro ně připravily náhradní program v podobě literárních her a soutěží, který se odehrál ve Společném domě seniorů U Bílého sloupu, kde knihovna využívá jednu místnost pro kulturně vzdělávací akce pro veřejnost.

1. www.knihovna-litvinov.cz/akce.php?sub=7000&y=2010&ida=388
  3. skip.nkp.cz/akcBMC2010.htm