Show the news headlines - archive of the year 2010

Pan Andersen již po osmé nocoval v litvínovské knihovně

Friday, March 26, 2010, 11:23 PM

Litvínov / Městská knihovna Litvínov se již po osmé připojila k celostátní akci Noc s Andersenem

Se vzpomínkou na dánského pohádkáře prožilo kulatý 10. ročník akce Noc s Andersenem více než 30 tisíc dětí a 9 tisíc dospělých na 892 místech ve veřejných i školních knihovnách, mateřských, základních a středních školách, občanských sdruženích, domech dětí, klubech i nemocnicích Čech, Moravy, Slovenska, Polska a Slovinska. Kouzelnou noc pořádá k podpoře dětského čtenářství Klub dětských knihoven SKIP ČR. Již po osmé připravily tuto sympatickou akci litvínovské knihovnice se svými tradičními partnery - dramatickým oborem Základní umělecké školy Litvínov a Městskou policií Litvínov. Noc, na kterou se děti celý rok těší, otevírá prostory, které znají všichni jen za dne. „Letos přišlo se sbalenými spacáky do provizorních prostorů litvínovské knihovny 22 dětí, ke kterým se připojila desítka kolegů z dramaťáku,“ říká Marcela Gűttnerová, ředitelka knihovny. Celá noc se nesla v detektivním duchu. V ZUŠ děti zažily dobrodružství v podobě pátrání Sherlocka Holmese po ztracené dívence. Ve čtyřech skupinách absolvovaly detektivní školu a závěrečnou zkouškou bylo vyluštění záhadného textu. Při zpáteční cestě dostaly děti pořádnou dešťovou sprchu a celé promáčené dorazily na služebnu městské policie, kde pokračoval detektivní program. Prohlédly si policejní techniku a kamerový systém, který pomáhá policistům v nekonečném boji se zločinem. Po návratu do knihovny si malí nocležníci pochutnali na andersenských koláčcích, které pro ně pekly seniorky až v Ústí nad Labem. Posilněni, dostali detektivové další složitý úkol. „Museli hledat předměty, které zloději odcizili a ukryli je v knihovnickém sklepení,“ říká Hana Polívková, která se na přípravě soutěže podílela. „Za nalezení ukradených věcí a dopadení zlodějů si vysloužili andersenský balíček sladkostí,“ dodává Polívková. Dalšími netradičními úkoly se děti bavily i dlouho po půlnoci, např. poznávaly pouze hmatem, co je uloženo v záhadné krabici, skládaly hlavolamy či hledaly pachatele v detektivních příbězích. Pozdě v noci se ke slovu dostaly také počítače. Děti si prohlédly zbrusu nový web, vytvořený ku příležitosti 10. ročníku této akce - http://www.nocsandersenem.cz/. Mohly také chatovat s ostatními spolunocležníky v jiných knihovnách. „Dobrou noc měl dětem dát závěrečný film, ale moc se mu to nepodařilo, protože poslední nespavce opustily síly až po 3 hodině ranní,“ říká s unaveným úsměvem knihovnice Blanka Beranová. Rodiče si v sobotu v 8 hodin vyzvedli své ratolesti, kterým se v detektivní knihovně líbilo a zažily spoustu dobrodružství. Poděkování si zaslouží všechny knihovnice, které jsou ochotné strávit noc v práci a připravit pro děti zábavnou akci a také další pomocníci, kteří se na organizaci podíleli.

2. nocsandersenem.cz/