Show the news headlines - archive of the year 2010

Březen - měsíc čtenářů startuje v litvínovské knihovně

Wednesday, February 24, 2010, 12:53 PM

Litvínov / Městská knihovna Litvínov připravuje akce na BŘEZEN - měsíc čtenářů. Školy mohou navštívit besedu, na webu je k dispozici anketa a internetová soutěž pro veřejnost a odstartuje také soutěž o nejpilnějšího čtenáře, který bude odměněn v říjnu v Týdnu knihoven.

Městská knihovna Litvínov se připojuje ke Svazu knihovníků a informačních pracovníků, který vyhlašuje nultý ročník nové celostátní akce BŘEZEN - měsíc čtenářů. SKIP tak navazuje na Březen - měsíc knihy, což byla akce druhé poloviny 20. století a Březen - měsíc internetu, to byla akce posledních 10 let. Všechny kampaně měly vždy významnou účast knihoven. V centru zájmu bude letos čtenář a čtení, tedy ne kniha jako předmět, ani knihovna jako instituce, ale každý čtenář, ať už knih, časopisů, e-zdrojů. Zkrátka aktivní uživatel knihovny nebo i ten, který v knihovně ještě nikdy nebyl a (zatím) ani být nechce.

Litvínovská knihovna připravila na celý březen řadu akcí, kterými by chtěla přilákat dosavadní nečtenáře do knihovny a podpořit tak aktivní čtenářství, kterému velice konkuruje např. nabídka internetu.

Beseda pro žáky 5. a 6. tříd.
Školy mají možnost využít nabídku speciální besedy pro žáky 5. a 6. tříd, v rámci níž by se měly děti zábavnou a soutěžní formou naučit orientovat v řazení knih a vyhledat si knihu v jednotlivých regálech. Dětské oddělení je totiž celé nově přestavěné, knihy jsou řazeny abecedně dle autorova příjmení a jsou polepovány orientačními piktogramy podle žánru. Akce by měla probíhat v průběhu celého měsíce března v úterních a čtvrtečních dopoledních hodinách. Jednotlivé třídy se mohou přihlásit buď prostřednictvím e-mailu na adresu freibergova@knihovna-litvinov.cz, nebo na tel. číslo 476 111 373.

Anketa pro (ne)čtenáře
Anketa je nahoře na úvodní straně webu knihovny http://www.knihovna-litvinov.cz. Zajímají nás důvody, proč někteří lidé do knihovny nechodí. Chceme zjistit, co by např. knihovna musela nabídnout, aby do ní našli cestu. Jestli bude nějaký nápad zajímavý, budeme se snažit novinku realizovat.

Internetová soutěž s názvem „7x odpověz“
Na webu knihovny v akcích najdete internetovou soutěž pro veřejnost. Odpovědi na uvedené otázky mohou zájemci zaslat na adresu: hejkalova@knihovna-litvinov.cz do 24. 3. Vyhodnocení proběhne 30. 3. v oddělení pro dospělé a vítězové obdrží zajímavé ceny.

Soutěž s názvem „Půjčil jsem si nejvíc“
V březnu odstartuje soutěž v dětském i dospělém oddělení s názvem „Půjčil jsem si nejvíc“ Soutěž vyhraje nejpilnější čtenář, který si do 30. září půjčí a také přečte nejvíce knih. Vyhodnocení a předání cen vítězům proběhne v Týdnu knihoven 5. 10.

Během března budou také pokračovat rozběhnuté projekty na podporu čtenářství, jako je Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka a cyklus s názvem Za pohádkou do knihovny v rámci projektu Celé Česko čte dětem.

V litvínovské knihovně mohou zájemci vyplnit i čtenářskou anketu Magnesia Litera 2010. Hlasovat pro nejoblíbenější knihu, vydanou v roce 2009, je možno prostřednictvím elektronického formuláře nebo pomocí hlasovací kartičky, která je v knihovně k dispozici. 999 vylosovaných čtenářů získá cenu od vydavatelství Knižní klub.

1. skip.nkp.cz/akcBMC2010.htm
  3. www.knihovna-litvinov.cz/anketa.php?ids=2