Show the news headlines - archive of the year 2010

Senioři diskutovali o budoucnosti knih a knihoven

Friday, February 19, 2010, 3:57 PM

Litvínov / V Městské knihovně Litvínov začal druhý obor Univerzity volného času. O písmu a knihách přednášela ředitelka chomutovské knihovny. Další přednáška se uskuteční 3. 3. od 13:30 hodin.

Přes dvacet seniorů se sešlo na zahájení druhého oboru knihovnické Univerzity volného času s názvem Cestovatelé a jiné zajímavosti ve Společném domě seniorů U Bílého sloupu. Úvodní přednášku zahájila Mgr. Marie Laurinová, ředitelka Střediska knihovnických a kulturních služeb Chomutov. Provedla posluchače vývojem písma od jeho počátků, nastínila odlišnosti různých typů písma a jejich rozšíření po světě. Přes vynález papíru a knihtisku se postupně dostala až ke vzniku knih i knihoven a jejich rozvoji. Marcela Gűttnerová, ředitelka litvínovské knihovny, přiblížila seniorům současnou funkci knihoven a nastínila jejich vývoj v budoucnosti. „Moderní knihovny jsou již taková multifunkční centra, která nabízejí návštěvníkům nejen knihy, ale další doprovodné aktivity, jako jsou vzdělávací kurzy, pořady pro děti, zábavné besedy či přednášky, výstavy, soutěže, možnosti setkávání různých zájmových skupin atd. Knihovna, která tuto změnu včas nepochopí, je odsouzená k zániku, protože konkurence internetu je obrovská,“ dodává Gűttnerová. V zajímavé debatě, kterou senioři rozpoutali, byly slyšet názory na to, zda v budoucnu přežije klasická forma knihy nebo jestli ji vytěsní knihy elektronické. Polemiku vedli také na téma významu výuky psacího písma pro budoucí generace. Podnětnou diskusi uzavřelo pozvání na další přednášku s názvem Osudové osmičky v našich dějinách, která se uskuteční 3. 3. od 13:30 hodin ve Společném domě seniorů U Bílého sloupu. Přednášet bude Mgr. Jiří Šlajsna, vedoucí historického oddělení Oblastního muzea v Chomutově. Připomene klíčové momenty v našich dějinách, v nichž byly osudovými právě roky končící pověstnou „osmičkou“. Otevíraly nebo uzavíraly dějinné etapy a přinášely s sebou dalekosáhlé zvraty. Zúčastnit se mohou jak předplatitelé celého oboru univerzity, tak zájemci z řad veřejnosti, kteří chtějí vidět pouze jednotlivé přednášky. Jednorázové vstupné je 40 Kč.