V litvínovské knihovně byla korunována první Miss knihovna

Monday, December 19, 2011, 5:07 PM

Litvínov/ V Městské knihovně Litvínov v pátek proběhl první ročník Miss knihovna. Knihovnická porota vybrala nejšikovnější a nejsympatičtější slečnu, která byla korunována.

V páteční podvečer se litvínovská knihovna zaplnila malými slečnami. Ty přišly bojovat o titul Miss knihovna. Knihovnická Miss ale nebyla v litvínovském provedení tradiční soutěží krásy. Šlo spíše o zkoušku pohotovosti, bystrosti a nápaditosti soutěžících slečen. Nechyběly ani vyloženě knihovnické disciplíny. Celý večer moderoval oblíbený knihovník dětského oddělení Vladimír Kraft. Úvodní disciplínou bylo tedy „Interview s Vláďou“. Soutěžící se měly představit a pak pohotově a vtipně odpovědět na záludné otázky moderátora. Po úvodním rozhovoru následovalo kolo nazvané „Pantomima“. Úkolem soutěžících bylo pantomimicky předvést vylosované povolání a pak také zvíře. „Hádat musela pouze porota. Ta i rozdělovala body a hodnotila především rychlost a šikovnost. Některým slečnám to šlo lépe, jiné se spíše styděly,“ komentuje průběh disciplíny moderátor Vladimír Kraft. Pantomimu vystřídalo „Talentové kolo“. Tam mohla každá slečna předvést to, co umí nejlépe. Nejčastěji se zpívalo, některé slečny zatancovaly a 2 předvedly porotě hru na flétnu. „Pro potencionální missky jsme také připravili ryze knihovnické disciplíny, ve kterých jsme chtěli prověřit jejich orientaci v online katalogu a v systému řazení knih v dětském oddělení,“ říká jedna z knihovnic dětského oddělení. Soutěžící musely nejdříve prokázat znalosti ve vědomostním kvízu. Odpovědi si měly dohledat v připravených knihách. Mezitím chodily jiné slečny k online katalogu a vyhledávaly v něm, a následně na regále, vybranou knihu. Závěrečnou disciplínou nebyla v knihovně promenáda v plavkách, ale promenáda s knihou. „Soutěžící měly za úkol ladně obkroužit místnost a nést při tom v ruce velkou knihu,“ vysvětluje ještě Kraft. Po sečtení všech bodů se pětičlenná porota shodla na 3 vítězkách. Ty byly jako správné miss ošerpovány, dostaly korunky, odměny a usedly na připravená křesla. Ani ostatní ale neodešli s prázdnou a dostali od knihovníků drobnou odměnu za účast. „Myslíme si, že se první ročník Miss knihovna velmi vydařil a že jsme vybrali ty pravé vítězky. Určitě chceme tuto soutěž zopakovat i v příštím roce,“ říkají spokojeně knihovnice a knihovníci dětského oddělení.

Iva Freibergová
e-mail: freibergova@knihovna-litvinov.cz