Knihovna slavila sto páté narozeniny

Monday, November 21, 2011, 4:46 PM

18. listopadu má litvínovská knihovna narozeniny. Oslavila je se svými čtenáři při literárním a vzpomínkovém odpoledni.

Hlavní oficiální oslava 105. výročí vzniku knihovny proběhla již při slavnostním otevření po rekonstrukci. Nicméně přesné datum narozenin je 18. 11., a to knihovna oslavila se svými čtenáři. Na slavnostním odpoledni ve společenské místnosti se sešlo bezmála 60 gratulantů. Přivítala je ředitelka knihovny Marcela Gűttnerová a seznámila je s historií této instituce. „105 let pro knihovnu znamená dlouhou pouť průběžných vzniků a zániků, přesunů a změn názvů, podle toho jaké události zrovna hýbaly světem“, říká v historickém pořadí desátá ředitelka. Posluchače také zaujala zajímavá informace, že vlastně knihovna vznikla v hostinci U Vycpálků, nedaleko litvínovského nádraží. Zde bylo sídlo Národní jednoty severočeské, kde za podpory dalších spolků byla založena. Lidé měli vždy potřebu se scházet, sdružovat, získávat informace a vzdělávat se a k tomu knihovna slouží již 105 let. Informace doplnila jedna z bývalých ředitelek knihovny Drahoslava Kašpárková, která nahlas zavzpomínala na své knihovnické začátky a tvorbu katalogů. Krásný narozeninový dárek dostala knihovna od své věrné návštěvnice paní Františky Kostlánové, která zde uspořádala výstavu paličkované krajky. Závěrečným bonbónkem oslavy bylo autorské čtení bývalé knihovnice dětského oddělení Jarmily Křížové. Ta po odchodu do důchodu napsala humoristickou knihu s názvem „Do bytu psa nechci! A zlomit se nedám…“. Veselé vyprávění vykouzlilo úsměvy na tvářích posluchačů, kteří měli mnohdy podobné zkušenosti. Nakonec si všichni prohlédli vystavené historické fotky, publikace a kroniku. Společně pak u kávy debatovali o knihovnické minulosti i současnosti.