Týden knihoven ve znamení slavnostního otevření

Tuesday, September 20, 2011, 7:30 AM

Litvínov/V Městské knihovně Litvínov běží na plné obrátky přípravy na blížící se Týden knihoven 2011. Tento knihovnický svátek znovu odstartuje provoz v litvínovské knihovně. Zajímavý program má za cíl přilákat širokou veřejnost.

Letošní, již patnáctý, ročník celostátní akce Týden knihoven začne 3. října a slavit se bude až do 7. října. Tuto akci již tradičně vyhlašuje sekce veřejných knihoven SKIP a letos bude mít motto 15. kraj České republiky – kraj knihoven. Cílem tohoto projektu je podpora knih a čtenářství a nabídka atraktivního využití volného času a to nejenom stálým uživatelům, ale i ostatní veřejnosti. Litvínovská knihovna spojí tento knihovnický svátek i s oslavou 105. výročí svého založení. Největším dárkem bude slavnostní zahájení provozu v nově zrekonstruované budově v Soukenické ulici. Oficiální provoz odstartuje hned 3. října. Pro ty, kdo ještě nejsou v knihovně registrovaní a chtěli by si vyzkoušet všechny její nabízené služby, nabídne knihovna akci s názvem „Začněte si s knihovnou“. Každý, kdo u pultu předloží leták, který knihovna na konci září rozešle, se může zaregistrovat za zvýhodněnou cenu 50 Kč. Dalším lákadlem bude jistě i zahájení provozu nové herny v rámci dětského oddělení. Registrovaní čtenáři si zde v průběhu října mohou přijít vyzkoušet moderní vybavení ve formě wii konzole, taneční podložky či stolního fotbálku, nebo si jen tak odpočinout či si něco vyrobit. V rámci Týdne knihoven vyhlásí ještě dětské oddělení výtvarné soutěže pro žáky obou stupňů ZŠ. 1. stupeň má za úkol vytvořit nebo jen namalovat papírového draka. 2. stupeň bude tvořit dekoraci na nové zarážky ve tvaru figurek ze hry Člověče, nezlob se. Obrázky se budou vždy tematicky vztahovat k danému žánru vyčleněných knih. Výtvory dětí z obou stupňů pak budou vystaveny v dětském oddělení. Pro studenty ve věku 13 – 19 let připravila knihovna anketu Kecejte nám do toho. „Chceme znát názory a nápady teenagerů, abychom jim pak mohli nabídnout program „šitý na míru“ a přilákat je tak za zábavou do knihovny,“ říká Marcela Gűttnerová, ředitelka knihovny. Ve společenské místnosti bude po celý Týden knihoven probíhat také výstava zvonků. Budou to vybrané kousky ze všech donesených v rámci pokusu o překonání českého rekordu v počtu nashromážděných zvonků o Svatomichaelských slavnostech. Na výstavu zvonků pak naváže výstava fotografií Krušnohoří a Českého středohoří pořízených Klubem oseckých fotografů. Ty zde budou umístěny do konce října. Další výstavka bude v průběhu celého října probíhat ve vstupní hale. Budou zde vystaveny staré tisky z 19. a počátku 20. století. „Na všechny návštěvníky už se velice těšíme a doufáme, že se jim v nových prostorech naší knihovny bude líbit. Věříme také, že je nová nabídka akcí zaujme a zavítají se do knihovny podívat,“ říká Gűttnerová.

Iva Freibergová
e-mail: freibergova@knihovna-litvinov.cz