Litvínovská knihovna chystá slavnostní otevření

Wednesday, September 14, 2011, 7:05 AM

Litvínov/Litvínovská knihovna po měsících stěhování a usilovné práce opět zahájí svůj provoz. Nově zrekonstruované prostory a zbrusu nové akce nabídne sobě i svým návštěvníkům k 105. výročí svého založení.

Návštěvníci Městské knihovny Litvínov se po kratší uzavírce již mohou těšit na zahájení provozu ve staronových prostorech. Od července 2009, kdy byla podepsána Smlouva o poskytnutí dotace z rozpočtových prostředků Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, prošla knihovna rozsáhlou rekonstrukcí a rozšířením o nové prostory. Nově se mohou návštěvníci knihovny těšit na moderně vybavenou počítačovou učebnu. Zde budou probíhat kurzy práce s PC a internetem pro začátečníky, stejně tak jako lekce pro děti či fotografické kurzy. Nově získala obě oddělení také prostorné a útulné studovny. Jsou zcela odděleny od prostorů s knihami, což zajišťuje možnost nerušené četby časopisů, relaxaci v příjemném prostředí či surfování po internetu. Pro seniory, a nejen pro ně, nově vznikla společenská místnost, kde se budou odehrávat všechny besedy, přednášky, výstavy a různá setkání. Pro děti bude zase jistě velkým lákadlem prostorná herna plná moderního vybavení. Zaměstnanci dětského oddělení zde pro děti budou chystat pravidelný pestrý program. Děti tak budou moci trávit svůj volný čas v knihovně hraním her na wii konzoli, stolním fotbálkem, společenskými hrami, soutěžemi, besedami o zajímavých tématech nebo tvořením různých dílek a výrobků v rámci rukodělných odpoledních kroužků. Ještě před oficiálním otevřením knihovny bude probíhat v posledních zářijových dnech slavnostní zahajovací týden. V tomto týdnu si budou moci pozvaní hosté jako první prohlédnout nové prostory knihovny. Pondělí 26. 9. je vyhrazeno pro litvínovské zastupitele a další důležité osoby, které se přímo či nepřímo podíleli na rekonstrukci knihovny. Litvínovský starosta společně s ředitelkou knihovny pak slavnostně přestřihnou pásku a oficiálně tak zahájí znovuotevření. V úterní dopoledne zaplní knihovnu vybraní senioři, kteří se pravidelně zúčastňovali akcí pořádaných knihovnou. Odpoledne je vystřídají knihovníci a knihovnice, ať s litvínovskou knihovnou přímo spjatí, nebo pozvaní na prohlídku z jiných knihoven. Na svatého Václava se vstupní brána knihovny otevře veřejnosti v rámci Dne otevřených dveří. Ten je spojen i se Svatomichaelskými slavnostmi, které budou ten den ve městě probíhat. „Všichni zvědavci si mohou knihovnu nejenom projít, ale také si zde mohou od 15:30 prohlédnout výstavů zvonků. Ty nejhezčí totiž budou předtím vybrány v rámci pokusu o překonání českého rekordu v největším počtu nashromážděných zvonků,“ říká Marcela Gűttnerová, ředitelka knihovny. Čtvrtek pak bude patřit školám. Vybrané třídy ze všech litvínovských škol budou mít možnost jako jedni z prvních navštívit a v doprovodu knihovnic a knihovníků si v klidu prohlédnout nové prostory zrekonstruované budovy. Oficiální provoz knihovny bude zahájen v pondělí 3. října. Čtenáři mohou od tohoto data opět vracet vypůjčené knihy a půjčit si nové.

Iva Freibergová
e-mail: freibergova@knihovna-litvinov.cz