V litvínovské knihovně skončily oslavy svátku čtenářů

Monday, April 4, 2011, 1:33 PM

Litvínov/V Městské knihovně Litvínov skončil Březen – měsíc čtenářů. Přinesl litvínovským čtenářům i nečtenářům různorodou nabídku akcí a soutěží.

Městská knihovna Litvínov se tradičně zúčastnila celostátní kampaně s názvem Březen – měsíc čtenářů 2011. Tu vyhlašuje svaz knihovníků a informačních pracovníků. V centru zájmu byl čtenář a čtení ve všech jeho formách. „Naše knihovna nabídla k příležitosti této kampaně řadu akcí. Naším cílem bylo přilákat veřejnost do knihovny a zároveň je v rámci besed seznámit s knihami, čtenářstvím obecně a stejně tak i umožnit setkání se spisovateli,“ říká Marcela Gűttnerová, ředitelka knihovny. V dětském oddělení po celý měsíc probíhala akce s názvem „Upeč si příběh“. Děti měly příležitost podílet se na tvorbě příběhu. Kdokoli mohl navázat na předchozí text a připojit své pokračování. „Nakonec nám v rámci knihovny a webíku vznikl pěkný a poměrně dlouhý až pohádkový příběh. Jsme rádi, že se zúčastnily i některé třídy litvínovských škol. Příběhy vystavíme a zveřejníme i elektronicky,“ říká spokojeně knihovnice dětského oddělení. Vedle tradičních besed se školami pokračovaly i rozběhnuté projekty na podporu čtenářství, jako je Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka a cyklus s názvem Za pohádkou do knihovny. Knihovnu také navštívila spisovatelka dětských knížek Martina Drijverová. Ta si pro bezmála 50 žáků třetích tříd ZŠ Hamr připravila besedu o svých knihách a autorské čtení z jedné z nich – ze Sísy Kyselé. Čtenáři z dospělého oddělení měli zase možnost vyzkoušet si práci knihovníka a odečíst si knihy ze svého konta. Mohli se také zúčastnit miniankety „Na pustý ostrov si vezmu knihu …“. Překvapivě nejvíce čtenářů by si na pustý ostrov vzalo Bibli. Vedle toho probíhalo i hlasování Magnesia Litera. Zde se hlasovalo o nejoblíbenější knihu vydanou v roce 2010. V souvislosti s Magnesií Literou byly také v prostorech knihovny vystaveny knihy nominované do této ankety. Knihovna nezapomněla ani na seniory. Ti absolvovali další besedy v rámci Univerzity volného času. Mimoto jim knihovna nabídla i dvě dopolední setkání, při nichž se četly citáty a bonmoty o knihách a čtenářích. Povídalo se o knihomilství a exlibris nebo se psal literární test. V rámci obou oddělení měli čtenáři i nečtenářská veřejnost možnost využít 30 minut internetu zdarma. Této nabídky využilo více než 200 zájemců. Jako dárek od knihovny dostal každý nově registrovaný čtenář od 1. do 11. 3. bezplatnou registraci do konce roku. Tradičně také probíhala 14 denní „Amnestie upomínek“. Tu využilo 70 čtenářů, kteří bez postihu přišli vrátit knihy, u nichž naskočila upomínka. V březnu odstartovala také fotografická soutěž s názvem „Zaostřeno na čtenáře“. Ta bude probíhat až do září. Stačí, když zájemci doručí do knihovny své fotografie osob čtoucích nebo zahloubaných ať na obvyklých, nebo netradičních místech. V listopadu bude z došlých fotografií uspořádána výstava a z vybraných vznikne kalendář na rok 2012. Březen – měsíc čtenářů pak završila litvínovská knihovna Nocí s Andersenem. „Jsme s uplynulým měsícem velmi spokojeni. Myslíme si, že všechny proběhnuvší akce byly úspěšné. Svědčí o tom i celková návštěvnost, která jenom za březen vyšplhala až na 3000 návštěvníků,“ říká ředitelka knihovny.

Iva Freibergová
e-mail: freibergova@knihovna-litvinov.cz