Show the news headlines - archive of the year 2010

Tajemná podoba K. H. Máchy ožije v litvínovské knihovně v rámci Týdne knihoven 2010

Wednesday, September 29, 2010, 9:50 AM

Litvínov / Městská knihovna Litvínov se připravuje na blížící se knihovnický svátek v podobě celostátního TÝDNE KNIHOVEN 2010, který proběhne 4. - 8. 10. Letos s mottem Knihovna pro všechny. Nabídne mnoho akcí pro různé cílové skupiny návštěvníků.

Ku příležitosti 200. výročí narození významného českého romantika K. H. Máchy připravila knihovna v rámci Týdne knihoven anketu pro širokou veřejnost LITVÍNOVSKÝ MÁCHA ANEB HLASUJETE S KNIHOVNOU O PODOBĚ KARLA HYNKA MÁCHY. Anketa bude trvat celý říjen a navazuje na akci Národního muzea, jejímž cílem je oživit povědomí o Máchovi, o kterém se vlastně neví, jak vypadal. Hlasování bude probíhat prostřednictvím škály jeho podobizen od různých autorů tak, jak vznikaly v průběhu minulých století a bude mít dvě podoby. Elektronickou na webu www.knihovna-litvinov.cz a druhá bude hlasovací výstava podobizen přímo v knihovně. Na anketu naváže výtvarná soutěž pro školy i jednotlivce LITVÍNOVSKÝ MÁCHA OČIMA DĚTÍ. Do 26. listopadu mohu děti nakreslit či namalovat svou představu básníkovy podoby. Výkresy budou vystaveny a návštěvníci vyberou v anketě nejzdařilejší dílo. Na zadní stranu portrétů je nutno uvést jméno autora, třídu a školu. Vítěz obdrží věcnou cenu, roční registraci do knihovny a PC kartu zdarma. Novinkou bude v Týdnu knihoven také další služba, a to půjčování audioknih. Registrovaní čtenáři, kteří nemohou nebo nemají čas číst, si mohou vypůjčit zvukové knihy. „Služba se může hodit i řidičům, kteří v autě tráví hodně času a už je nebaví poslouchat rádia plná reklam,“ říká Marcela Gűttnerová, ředitelka knihovny. Děti a mládež mohou přijít 7. 10. odpoledne, kdy na ně čeká Knihovnické soutěžení v podobě internetové hry Knihovník a různých kvízů. Prohlédnout si také mohou nově spuštěný Dětský webík, kde najdou informace z dětského oddělení. Touto cestou mohou také s knihovnou komunikovat. Učitelé zde naleznou obsahy knihovnických lekcí pro školy s aktuálními termíny. Rodičům na rodičovské dovolené bude vyhrazeno dopoledne 5. 10. s pohádkovými soutěžemi a ukázkou knih stimulujících interakci rodiče s dítětem. Pro dospělou veřejnost je v rámci knihovnického svátku připravena Show ilustrátora Adolfa Dudka, která proběhne 8. 10. od 13:30 ve Společném domě seniorů U Bílého sloupu. Handicapovaní uživatelé ze Speciální školy Šafaříkovy si přijdou na své 6. 10., kdy si budou hrát s písmenky. Týden knihoven nezapomíná ani na národnostní menšiny, tentokrát se v Litvínově zaměří na 3. největší v ČR, na vietnamskou. Na 8. 10. je připraven Pátek ve Vietnamu. Zájemci z řad seniorů mohou strávit dopoledne 7. 10. od 9:30 s K. H. Máchou, a sice poslechem audioknih a tématického čtení. Městská knihovna Litvínov připravila v Týdnu knihoven akce pro celou rodinu a každý je srdečně zván.

6. www.knihovna-litvinov.cz/knihovna-litvinov/macha.php
  7. detskeoddeleni-litvinov.webnode.cz/